Explore Scientific to jedna z młodszych, uznanych firm na świecie projektujących i produkujących teleskopy i akcesoria.
Siedziba firmy mieści się w USA w Springdale w stanie Arkansas.
Początkowo firma oferowała refraktory dwusoczewkowe by z czasem zwiększyć ofertę o okulary, szczególnie o dużym 82, 100 i 120 stopniowym polu widzenia oraz teleskopy ED. Ostatnio te 3 soczewkowe astrografy zostały zmodernizowane. Zastosowano w nich tubusy z włókna węglowego znacznie zmniejszające masę teleskopu.
Najnowszym wdrożeniem są ultra lekkie teleskopy Dobsona.
Teleskopy dwusoczewkowe 102, 127 i 152, światłosiła f/6,5.
Seria dwusoczewkowych refraktorów Explore Scientific AR102, AR127 i AR152 to klasyczne dublety achromatyczne oparte na soczewkach crown i flint z przegrodą powietrzną o krótkiej ogniskowej (f/6.5). Optyka tej klasy zapewnia bardzo dobre obrazy obiektów głębokiego nieba, gwiazd podwójnych, planet i księżyca za cenę nieporównanie niższą od apochromatów o porównywalnej aperturze.
W efekcie uzyskano poręczne refraktory o ograniczonej dyfrakcji i aberracji chromatycznej.
Teleskopy są doskonale wyposażone w precyzyjny wyciąg okularowy Crayfora z mikroruchami o przełożeniu 10:1, wysokiej jakości dielektryczną nasadkę kątową o 2” średnicy obsady okularów z redukcją na 1,25” i transmisji światła rzędu 99%. Zarówno 2” obsadę okularów, jak również redukcję na 1,25” wyposażono w „clamping ring”, pierścień kompresujący umożliwiający solidne zamocowanie akcesoriów, oraz zapobiegający powstawaniu zarysowań. Dodatkowo teleskopy wyposażono w szukacz o parametrach 8×50.
Parametry optyczne zapewniają, że jest to bardzo dobry, uniwersalny teleskop do obserwacji nie tylko planet i księżyca ale także do obiektów głębokiego nieba. Konstrukcja i jakość optyki pozwala też na uzyskiwanie przyzwoitych zdjęć tych obiektów.
Teleskopy trzysoczewkowe 80, 102, 127 i 152, uniwersalna światłosiła.
Trzysoczewkowe teleskopy Explore Scientific ED APO wyróżniają się szerokim polem widzenia, wysoko kontrastowymi pełnymi szczegółów oraz wiernymi kolorystycznie uzyskiwanymi obrazami. Soczewki układu zaprojektowane przez japońską firmę Hoya Optical i wykonane ze szkła ED (Extra-low Dispersion) typu FCD1 (Dense Fluor Crown). Zapewniają doskonałą ostrość, korekcję barwy przy zminimalizowanej aberracji chromatycznej typowej dla układów achromatycznych. Soczewki te są także odporne na pękanie, niewrażliwe na zmiany temperatury i absorpcję wilgoci w porównaniu z delikatnymi soczewkami fluorytowymi. Trzysoczewkowy układ optyczny ED osadzono w metalowej celi z możliwością regulacji. Przestrzenie międzysoczewkowe wypełnione są powietrzem.
Nowa wersja teleskopów APO posiada tubus optyczny oraz obejmy wykonane z super lekkiego i wytrzymałego włókna węglowego, co pozwoliło znacznie zmniejszyć wagę całego zestawu w porównaniu z poprzednim systemem wykonanym w całości z aluminium.
Teleskopy tej serii wyposażono w precyzyjny 2″ wyciąg okularowy z podwójnym systemem ogniskowania zapewniający precyzyjne ustawienie ostrości. Model o średnicy soczewki 152 mm wyposażono w jeden z lepszych wyciągów na rynku – wyciąg Crayforda 2” Starlight Instruments Feather Touch z podwójnym systemem ogniskowania.
W zależności od średnicy światłosiła wynosi od f/6 do f/7,9. Zapewnia to, że jest to doskonały instrument do obserwacji wszelkich obiektów nocnego nieba. Doskonale sprawdzi się w fotografii planet a przy dłuższych czasach ekspozycji także obiektów głębokiego nieba.
Teleskopy Dobsona Explore Scientific Ultra Light 10”, 12” i 16”, duża światło siła.
Żaden z teleskopów nie miał tak radykalnego wpływu na amatorów astronomii jak teleskopy na montażu Dobsona. Przed wprowadzeniem teleskopów na montażu Dobsona najpowszechniej wykorzystywane były nieduże refraktory na trzęsących się montażach. Były one wystarczająco dobre aby pokazać obszary polarne Marsa czy pierścienie Saturna.
Większe teleskopy jak Schmidt- Cassegrain były dostępne dla nielicznych amatorów obserwacji nocnego nieba.
Doskonałe połączenie prostej konstrukcji, efektywności i dużej apertury zapewniło teleskopom Dobsona niewątpliwy sukces. Żaden typ teleskopów z tego przedziału cenowego nie zapewnia takiej mocy zbierania światła jak dobry teleskop Dobsona.
Konstruktorzy Explore Scientific zaprojektowali nowoczesną wersję klasycznego teleskopu Dobsona oferującą użytkownikowi wszystkie korzyści tego systemu oraz szereg dodatkowych udogodnień.
Podstawowe cechy:
– nowoczesne rozwiązanie mocowania lustra wtórnego zapewnia prostotę kolimację oraz utrzymywanie nastaw
– kolimacja lustr wtórnego nie wymaga żadnych narzędzi
– nowoczesne rozwiązanie mocowania lustra głównego
– kolimacja lustra głównego może być wykonana od czoła podczas jednoczesnego patrzenia przez okular
– ruch w osi azymutu wspomagany jest przez nowoczesny, łożyskowany system obrotu
– duże koła w osi wysokości zapewniają gładki i precyzyjny ruch nawet przy dużych powiększeniach
– zasadnicze części teleskopu po złożeniu mieszczą się w dwóch aluminiowych skrzynkach:
– moduł lustra wtórnego wraz z kołami w osi wysokości po złożeniu mieści się w podstawie montażu
– moduł lustra głównego zawiera zamknięcie do transportu
– kratownica łącząca oba moduły jest transportowana i przechowywana osobno
– ekstremalnie sztywna konstrukcja
– aluminiowa konstrukcja zapobiega osiadaniu rosy
– niewielka masa – aluminiowe profile oraz wykonana z aluminium płyta konstrukcyjna zapewnia redukcję masy o połowę porównaniu z innymi projektami z tego przedziału cenowego
– dwa duże wentylatory zapewniają szybkie wyrównanie temperatury