Teleskop VIXEN 100/380 VSD100F3.8 APO pięciosoczewkowy astrograf

24 999,00 

SKU VIXENTL26145 Categories , ,

Brak w magazynie

Email when stock available

Opis

Ultra-krótkoogniskowy refraktor Vixen VSD100F3,8 to teleskop dedykowany dla astrofotografów. Układ optyczny tego jedynego w swoim rodzaju astrografa oparty jest na 5 soczewkach w 5 grupach i światłosile f/3,8. Oferuje on szerokie i płaskie pole widzenia a złożony zestaw soczewkowy pozwala całkowicie wyeliminować fioletową poświatę aberracji chromatycznej.

W teleskopie tym zastosowano soczewkę SD (Super Extra- low Dispersion) w przedniej grupie soczewek obiektywu oraz soczewkę ED (Extra-low Dispersion) w tylnej grupie. Dzięki takiej kombinacji uzyskano możliwie najlepszą korekcję kolorów.
Niebieska poświata wokół gwiazd, która jest bardzo niepożądanym efektem w astrofotografii jest bardzo trudna do wyeliminowania w przypadku nawet układów czterosoczewkowych. Dzięki specjalnej konstrukcji i wykonaniu układu optycznego Vixen VSD100F3,8 w ogromnym stopniu pozwala na korekcję tej wady.
Dodatkowo astygmatyzm i koma są zredukowane do ekstremalnie niskiego poziomu a w efekcie świetnie wypłaszczonego pola obrazy gwiazd na brzegach kadru mają najwyżej 15 mikronów.

Współczynnik Strehla układu optycznego w tym teleskopie przewyższa układy czteroelementowe w czterech grupach o około 10%. Wysoka wartość tego współczynnika pozostaje także dla gwiazd znajdujących się poza centrum pola kadru.
Taka konstrukcja optyczna jest idealna do detekcji słabo widocznych gwiazd.

Vixen VSD100F3,8 posiada najnowocześniejsze powłoki optyczne o bardzo wysokim współczynniku transmisji. Opracowano je w oparciu o charakterystyki soczewki, aby uniknąć obniżenia kontrastu obrazu w wyniku zwiększenia ilości soczewek. Transmisja światła osiąga maksymalny poziom 99,9% na każdej granicy i umożliwia uzyskanie wysokiej jakości zdjęć o wysokim kontraście bez odbić i poświaty.

Vixen VSD100F3,8 wyposażono w duży, helikalny wyciąg okularowy, na którym łatwo można zastosować średnioformatowe lustrzanki 645. Minimalny zakres ruchu tulei wyciągu wynosi 20 mikronów zapewniając tym samym wysoką precyzję ustawiania ostrości. Tak precyzyjna regulacja jest możliwa dzięki wykorzystaniu podziałki na wyciągu oraz podziałki noniuszowej. Ta wersja wyciągu w przeciwieństwie od innych wyciągów heliakalnych zapewnia, że zamocowane akcesoria (okular, kamera) nie będą się obracać podczas ustawiania ostrości. Jest to szczególnie użyteczne podczas fotografowania.
Karbowane duże pokrętło ogniskowania pokryte gumą można obracać w łatwy sposób nawet mając na dłoniach założone rękawice. Umożliwia ono płynny obrót nawet przy zastosowaniu dużych kamer CCD.
Wewnętrzny hamulec zapewnia płynny ruch tulei wyciągu bez jakichkolwiek luzów.
Gruby pierścień na górnej części osłony obiektywu absorbuje wstrząsy i chroni optykę.
Długość osłony obiektywu, rozmieszczenie wewnętrznych przegród oraz ich proporcje w odniesieniu do średnicy tubusu opracowano tak, by wyeliminować efekt poświaty i odbicia.

Firma Vixen postawiła sobie za cel opracowanie soczewek optycznych przewyższających pod względem wydajności optycznej nawet wysokiej jakości soczewki wykorzystywane w obiektywach aparatów fotograficznych. Do oceny wykonania soczewek VSD100F3.8 zastosowano metodę MTF (Modulation Transfer Function) wykorzystywaną do oceny soczewek obiektywów fotograficznych. Metoda MTF określa wierność odwzorowania szczegółów obiektu przez soczewkę. Elementy układu optycznego Vixen VSD100F3,8 zapewniają w centrum pola widzenia bliski idealnemu współczynnik MFT przy niewielkiej jego zmianie na brzegach.
Metoda MFT pozwala na bardziej precyzyjną ocenę jakości fotograficznej soczewek w porównaniu do konwencjonalnych metod pomiarowych (diagramy punktowe). Jest to nowy kierunek doboru teleskopu do astrofoto.

Opcjonalne akcesoria:

Reduktor ogniskowej (0.79x) o konstrukcji optycznej opartej na 3 elementach optycznych w 3 grupach pozwoli na uzyskanie światłosiły f/3, przy 300 mm ogniskowej.

Tele- Extender (1.58x), 4 elementy optyczne w 3 grupach zapewnią światłosiłę f/6 przy ogniskowej 600 mm i pozwolą przekształcić VSD100F3.8 w instrument lepiej przystosowany do obserwacji planet i innych obiektów na niebie.

Obejmy VSD 115mm, dostarczane z szyną montażową przystosowaną do większości montaży.

Stopka mocująca VSD do szukacza, niskoprofilowa konstrukcja wykonana z anodowanego aluminium stopka do zamocowania szukacza.

Adapter to zamocowania aparatu 645D, umożliwi zamocowanie średnioformatowych lustrzanek 645.

Podstawowe cechy:
– ultra-krótkoogniskowy refraktor dla astrofotografów
– pięciosoczewkowy układ optyczny, 5 soczewek w pięciu grupach
– doskonałe powłoki zapewniające 99,9% transmisję na każdym elemencie
– parametry optyczne soczewek przewyższają najwyższej klasy soczewki obiektywów fotograficznych
– doskonale skorygowana aberracja, astygmatyzm i koma
– ultra płaskie i szerokie pole widzenia
– 2″ helikalny nieobrotowy wyciąg okularowy z podziałką główną i noniuszową wyposażony w hamulec
– możliwość uzyskania światłosiły f/3 i f/6 przy zastosowaniu opcjonalnych akcesoriów
– na wyposażeniu walizka do transportu i przechowywania

Dane techniczne

Waga 10,0 kg
System optyczny

Średnica [mm]

Ogniskowa [mm]

Światłosiła

Maksymalny zasięg [mag]

Zdolność rozdzielcza ["]

1,16

Powiększenie użyteczne maksymalne

200x

Kolor tubusu

biały

Długość tubusu [mm]

520

Typ montażu

Waga [kg]

4,5

0
Scroll to Top
Scroll to Top

Teleskop VIXEN 100/380 VSD100F3.8 APO pięciosoczewkowy astrograf

W dniu 31 maja nasze sklepy stacjonarne będą nieczynne.