Szukacz 10×60 / guider Explore Scientific z wyciągiem helikalnym 1,25” i złączem T2, podświetlany

1 199,00 

EAN: 4007922063638 SKU BRTL06201800 Category

Dostępność: Na stanie

Wysyłka:
Koszt dostawy:
Zamówienia złożone
do godz. 12:00 wysyłamy
w tym samym dniu
Darmowa wysyłka!

Opis

Szukacz 10×60 Explore Scientific to doskonała lunetka celownicza i prowadząca o ogniskowej 250 mm z wyjmowanym zespołem okularów, podświetlanym krzyżem, precyzyjnym focuserem 1,25 cala i złączem T2 do autoguidingu.

Ten uniwersalny szukacz dzięki modułowej budowie wyposażony został w precyzyjny spiralny wyciąg okularowy, obsługujący akcesoria w rozmiarze 1,25 cala /31,7 mm, oraz w gwint przyłączeniowy T2 (M42x0,75 mm) pozwalający na skomponowanie zestawu do autoguidingu niezbędnego podczas fotografowania przy długich czasach ekspozycji.
Szukacz 10×60 Explore Scientific może być również używany jako mini teleskop podróżny.

Wysokiej jakości luneta celownicza 10×60 z regulacją podświetlenia krzyża
Ostrość obrazu i szereg funkcjonalności stawiają ten celownik znacznie ponad poziomem standardowych szukaczy.
Uzyskane obrazy są jasne i ostre. Ponadto celownik ma bardzo duże pole widzenia (FOV) wynoszące 6 stopni. Dzięki temu odnajdywanie i ustawianie obiektów jest znacznie łatwiejsze. Naniesiona na niciach siatki podziałka (1 kreska noniusza  = 0,85 stopnia) stanowi punkt odniesienia do szacowania odległości kątowej, a pusty punkt centralny na przecięciu nici ułatwia precyzyjne centrowanie obiektów.
Powierzchnie obiektywu są chronione przed wpływem czynników atmosferycznych a wielowarstwowe powłoki gwarantują jasny obraz w wizjerze dzięki wysokim wartościom transmisji światła.
Układ regulacji intensywności czerwonego podświetlenia LED jest zasilany dwiema bateriami LR41. Obiektyw główny i krzyż mają niezależną regulację ostrości, dzięki czemu możliwe jest ustawieniu ostrego obrazu jak i siatki krzyża.

Kompaktowy moduł  do automatycznego prowadzenia (do guidingu)
Jednym z głównych zastosowań szukacza jest wykorzystanie jako pomoc podczas fotografowania przy długich czasach ekspozycji z aktywną kontrolą śledzenia (tzw. autoguiding).
W takim przypadku automatyczny ruch głównego teleskopu jest aktywnie korygowany przez mniejszy teleskop prowadzący z drugą kamerą śledzącą. Dzięki temu  mechaniczne wahania dokładności śledzenia, które występują we wszystkich montażach teleskopów astronomicznych, są mierzone przez kamerę śledzącą i odpowiednio kompensowane. Jest to konieczne, aby podczas astrofotografii przy długich czasach ekspozycji uzyskać punktowy obraz gwiazd i uniknąć niepożądanego rozmycia i wydłużenia obrazu w rezultacie dryfowania obiektu w poprzek pola widzenia. W tym celu szukacz jako teleskop prowadzący jest umieszczony w stopce szukacza teleskopu głównego i ustawiany równolegle w osi teleskopu.
Jeśli istniejąca stopka szukacza teleskopu głównego nie jest kompatybilna, to w zestawie znajduje się również odpowiednia stopka.
Za pomocą złącza 1,25 cala / 31,7 mm znajdującego się w tylnej części szukacza lub poprzez złącze gwintowe T2 (M42x0,75 mm) można zamontować opcjonalną kamerę śledzącą.
Jest ona pewnie utrzymywana przez mosiężny clamping ring wyciągu i 3 śruby mocujące.
Podłączając kamerę należy zwrócić uwagę na wymaganą tylną płaszczyznę ogniskowania dla kamery śledzącej. Płaszczyzna ogniskowania (tzw. backfocus) znajduje się ok. 22 mm za gwintem T2.
Precyzyjne ustawienie ostrości szukacza na gwiazdę prowadzącą  jest możliwe dzięki moletowanemu pierścieniowi spiralnego focusera.
W celu łatwego odtworzenia punktu ostrości wyciąg wyposażony został w podziałkę milimetrową od 0 do 28 mm.
Po podłączeniu kamery śledzącej bezpośrednio lub poprzez komputer do montażu teleskopu i dokonaniu niezbędnych ustawień podstawowych można uzyskać dobre rezultaty podczas astrofotografii przy długich czasach ekspozycji.

Zastosowanie jako mini teleskop podróżny
Ten szukacz może być również używany jako mini teleskop podróżny. Dzięki opcjonalnym okularom można uzyskać powiększenie od 9x do 50x. Wykorzystać można  prawie wszystkie okulary o ogniskowej od 5 do 26 mm z mocowaniem 1,25 cala/31,7 mm. Szczególnie polecane są okulary Explore Scientific z serii LER 52 stopnie (art. 02195xx) i 62 stopnie (02196xx).
Uwaga:
Możliwe jest korzystanie z celownika przez bezpośrednie umieszczenie okularu w wyciągu. Nie ma możliwości wykorzystania nasadek kątowych.

Metalowy uchwyt i stopka szukacza
Mocowanie szukacza i teleskopu prowadzącego jest w całości wykonane z aluminium i stanowi stabilną podstawę. Uchwyt szukacza może być wykorzystany z innymi popularnymi typami lunet Explore Scientific, Bresser Messier itp. Jeśli istniejąca stopka szukacza teleskopu nie jest kompatybilna na wyposażeniu znajduje się również pasująca stopka. Można ją przymocować do tubusu teleskopu za pomocą czterech śrub M5.
Rozstaw otworów stopki szukacza  wynosi 31,7 mm w osi podłużnej i poprzecznej.
Sześć dużych śrub regulacyjnych z moletowanym łbem ułatwia ustawienie szukacza. Wszystkie śruby regulacyjne i zaciskowe posiadają plastikowe końcówki, które skutecznie zapobiegają zarysowaniu obudowy szukacza i jego pewne mocowanie.

Podstawowe cechy:

Doskonała luneta celownicza 10×60 i teleskop prowadzący o ogniskowej 250 mm
Może być również używana jako mini luneta podróżna
Doskonała ostrość obrazu i komfortowe obserwacje
Wielowarstwowe powłoki soczewek FMC
Demontowany moduł  okularu
Wyciąg helikalny 1,25″ z mocowaniem okularowym i gwintem T-2 z
Duży moletowany pierścieniem wyciągu do ustawiania ostrości
Podłączenie aparatu/kamery poprzez złącze 1,25″ / 31,7 mm lub gwint T-2: M42x0,75 mm
Maksymalna możliwa waga aparatu/kamery: 550 g
Laserowo wygrawerowana podziałka milimetrowa od 0 do 28mm na tulei wyciągu
Ogniskowa obiektywu: 250mm
Bardzo duże pole widzenia: FOV 6 stopni
Minimalna odległość ogniskowania: 3 m
Podziałka na siatce odpowiada 0,85 stopnia odległości kątowej
Płaszczyzna ogniska (backfocus) znajduje się ok. 22 mm za gwintem T2
Oddzielne ustawianie ostrości krzyża na okularze i obrazu w obiektywie
Płynna regulacja intensywności podświetlenia siatki

Dane techniczne:

Średnica soczewki: 60 mm
Powiększenie: 10x
Ogniskowa: 250 mm
Pole widzenia: 6 stopni
Zakres regulacji wyciągu: 28 mm
Backfocus: 22 mm
Rodzaj powłok: FMC
Zasilanie: 2szt baterii LR41
Długość: 305 mm
Szerokość: 140 mm
Wysokość: 80 mm
Waga: 950g

Dane techniczne

Waga 1,0 kg
0
Scroll to Top
Scroll to Top

Szukacz 10×60 / guider Explore Scientific z wyciągiem helikalnym 1,25” i złączem T2, podświetlany