Podczas wyprawy „OLENIOK 2019” uczestnicy, oprócz różnych niezbędnych sprzętów, wyposażeni byli w lornetkę ze stabilizacją obrazu Fujinon Techno Stabi 12×28.
Umożliwiła im ona prowadzenie obserwacji z rzeki podczas płynięcia kajakiem.
Dzięki niej mogli zobaczyć szczegóły otoczenia, zwierząt, roślin bez opuszczania kajaka.
Według nich lornetka doskonale zdała egzamin. 12x powiększenie pozwoliło widzieć wszystko blisko i dokładnie a układ stabilizacji eliminował zarówno drgania ręki jak i kołysanie kajaka.
Poniżej krótka informacja dotycząca wyprawy.
Oleniok to jedna z ostatnich wielkich i całkowicie dzikich rzek na Ziemi (2292 km). Płynie na Syberii, w Kraju Krasnojarskim i Jakucji, między Leną a Jenisejem.
Wyprawa kajakowa „OLENIOK 2019” miała na celu upamiętnienie dwóch słynnych wypraw Aleksandra Czekanowskiego z lat 1874 i 1875, podczas których zebrał on niezwykle cenne dane geologiczne i przyrodnicze doliny rzeki Oleniok.
W I etapie uczestnicy dotarli pojazdem gąsienicowym tzw. „drogą zimową” do dopływu rzeki Oleniok o nazwie Alakit, aby po ok. 1,5 miesiącach wiosłowania dopłynąć do Morza Łaptiewów (część Oceanu Arktycznego) i kontynuować płynięcie wybrzeżem na wschód i następnie wpłynąć w pierwszą odnogę Leny. Po kolejnych dniach wiosłowania pod prąd (ok. 230 km) dostali się do wyspy Tit-Ary w delcie Leny, skąd zabrali się statkiem do Jakucka. Cała wyprawa trwała 3 miesiące.