Od lat na astrozakupy.pl dostępna jest oferta teleskopów do obserwacji Słońca Coronado. Ta wiodąca amerykańska firma produkuje obecnie najmniejszy teleskop słoneczny o średnicy 40 mm, Coronado PST (Personal Solar Telescope) wykorzystujący wąskopasmowy filtr H-alpha. Jeszcze do niedawna z powodu wysokiej ceny, filtry H-alpha były dostępne tylko dla zawodowych astronomów. Przystępna cena i mobilność PST sprawiły, że stanowi on idealny wybór dla szerokiego grona amatorów dysponujących niezbyt zasobnym portfelem. Jest to niewielki bardzo mobilny teleskop do prowadzenia spontanicznych obserwacji. Może być on umieszczony na statywie stołowym, polowym bądź różnych montażach do teleskopów.
W ofercie Coronado są też większe teleskopy, 60 i 90 mm wyposażone w różnej wielkości filtry blokujące oraz dodatkowo w podwójny system filtrów etalonowych (Double Stack).
Ostatnio na astrozakupy.pl asortyment teleskopów dedykowanych do obserwacji największej gwiazdy dziennej został poszerzony o markę LUNT. Nazwa teleskopów pochodzi od nazwiska właściciela Lunt Solar Systems Andrew Lunt. Siedziba firmy znajduje się w Tucson w USA w stanie Arizona niedaleko granicy z Meksykiem.
Bogata oferta Lunt obejmuje kompletne teleskopy słoneczne oraz filtry obiektywowe montowane na tubusie refraktora umożliwiające dostosowanie teleskopów astronomicznych do obserwacji Słońca w paśmie H-alpha.
W ofercie Lunt dostępne są także akcesoria do teleskopów Lunt jak szukacze i okulary oraz moduły Double Stack. Teleskop słoneczny wyposażony w moduł Double Stack, zawierający dodatkowy filtr etalonowy, przepuszcza tylko mały wycinek pasma światła widzialnego o szerokości około 0,5 Angstrema.
Program produkcyjny Lunt obejmuje rożne wersje teleskopów o średnicach 50, 60, 80, 100, 152 i 230 mm. Poszczególne teleskopy różnią się zastosowanymi wyciągami okularowymi, średnicą filtrów blokujących oraz mechanizmem regulacji etalonu.
Wyciągi wykorzystywane w teleskopach Lunt.
- Wyciąg heliakalny (non-rotating Helical focuser). Ta wersja wyciągu w przeciwieństwie od innych wyciągów heliakalnych zapewnia, że zamocowane akcesoria (okular, kamera) nie będą się obracać podczas ustawiania ostrości. Jest to szczególnie użyteczne podczas fotografowania.
- Wyciąg Crayforda wyposażony w mikro i makroregulację o przełożeniu 10:1. Standardowy wyciąg Crayforda w którym ruchoma tuleja przesuwa się dzięki łożyskom.
- Wyciąg Crayforda 2” Starlight Instruments Feather Touch z układem precyzyjnego ustawiania ostrości o przełożeniu 10:1. Jeden z lepszych na rynku wyciągów Crayforda charakteryzujący się niesamowitą gładkością przesuwu oraz ultra precyzyjną regulacją.
Mechanizmy regulacji etalonu w teleskopach Lunt.
- Układ tiltable zapewnia optymalną regulację filtra etalonowego poprzez jego nachylanie.
- System Pressure Tuner zapewniający bardzo dokładną regulację filtra etalonowego oraz jego dostrojenie do konkretnego obszaru tarczy Słońca.
Filtry blokujące w teleskopach Lunt.
Stosowane są filtry: o średnicach 4, 6, 12, 18 i 34 mm oznaczone odpowiednio B400, B600, B1200, B1800 i B3400. Większe średnice teleskopów wykorzystują filtry o większych średnicach. Do fotografowania zaleca się stosować filtry o większych średnicach, pozwalające na wykorzystywanie większych matryc CCD.
W teleskopach Lunt filtry blokujące umieszczone są zwykle w kątówce lub w przedłużce wyciągu.
Dodatkowe filtry do teleskopów.
Aby zmniejszyć szerokość przepuszczanego pasma wykorzystuje się dodatkowy filtr etalonowy, zwykle umieszczony z przodu przez soczewką teleskopu.
W niektórych rozwiązaniach ten dodatkowy filtr umieszczony jest wewnątrz teleskopu pomiędzy wyciągiem a podstawowym filtrem etalonowym.
Zastosowanie podwójnego filtrowania (tzw. Double Stack) zapewnia pasmo przewodzenia o szerokości około 0,5 Angstrema i pozwala na uzyskanie większego kontrastu szczegółów powierzchni Słońca i detali na jego krawędzi.
Bezpieczeństwo obserwacji Słońca.
Teleskop słoneczny musi być wyposażony w przynajmniej 3 filtry.
- Filtr ERF (Energy Rejection Filters) – filtr odcinający nadmiar promieniowania. Filtr ten zwykle znajduje się w obiektywie teleskopu przed etalonem. Wycina on promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone. Ma on na celu zabezpieczenie filtra etalonowego przed uszkodzeniem termicznym.
- Filtr etalon H-alpha, podstawowy filtr teleskopu słonecznego znajdujący się w ognisku teleskopu przepuszczający wiązkę światła w długości fali H-alfa 656,26 nm o szerokości pasma około 0,7 Angstrema.
- Filtr blokujący znajdujący się przed okularem, zwykle w kątówce lub przedłużce wyciągu. Filtr ten redukuje blask i zapewnia uzyskanie kontrastu.
Przykładowe zdjęcia Słońca wykonane z wykorzystaniem teleskopów Lunt.
Astrozakupy.pl