Monookular – doskonała alternatywa lornetki

Monookular spełnia te same funkcje co lornetka. Różnica polega na tym, że monookular wyposażony jest w jeden tor optyczny. Prowadzenie obserwacji jest więc możliwe tylko jednym okiem. Jest to w zasadzie jedyna wada monookularu w porównaniu do lornetki. Użytkowanie instrumentów dwuocznych jest bardziej komfortowe, szczególnie w sytuacji długotrwałych obserwacji.
Dzięki takiej konstrukcji uzyskano instrument lżejszy od lornetki, kompaktowy charakteryzujący się łatwością przenoszenia. Zwykle na wyposażeniu monookularu znajduje się pokrowiec ze szlufką do przymocowania do paska spodni, pasek do monookularu lub smyczka.
Jednotorowa konstrukcja optyczna sprawia, że monookular jest prostszy w ustawieniu. W przypadku lornetki należy ustawić oba tory optyczne. Obsługa monookularu jest więc prostsza i zapewnia możliwość prowadzenia spontanicznych obserwacji.
Współcześnie oferowane monookulary wykonane są z wykorzystaniem elementów optyki stosowanych w lornetkach, powleczonych powłokami antyodbiciowymi poprawiającymi sprawność optyczną instrumentu. Uzyskiwane obrazy nie będą więc gorsze od porównywalnych lornetek. Wiele modeli jest wodoodpornych, napełnionych azotem.
Kolejna zaleta to cena. „Połowa lornetki” jest na pewno znacznie tańsza.
Uwzględniając wszystkie za i przeciw widać, że monookular to doskonała alternatywa lornetki podczas spacerów, wędrówek, wycieczek rowerowych.

MONOOKULARY na astrozakupy.pl

Monookulary NATIONAL GEOGRAPHIC

Do wyboru dwa modele o parametrach 10×25. Różnią się wyglądem zewnętrznym.
Masa około 90 g.

10x25-1

10x25-2


Monookulary NAUTIC

Dedykowane do zastosowań na wodzie, morzu. 8x powiększenie zapewnia stabilny obraz nawet w warunkach kołysania na kajaku, łodzi.
Dostępne dwa rodzaje. 8×25 Nautic i 8×42 Nautic. Monookular Nautic 8×42 wyposażony jest także w kompas i podziałkę do określania odległości. Napełniony azotem układ optyczny pozwala na bezpieczne użytkowanie w warunkach wodnych.

nautic-1 nautic-2

Monookular CONDOR

Niewielkie rozmiary i masa, 10x powiększenie, napełniony azotem układ optyczny sprawiają, że jest to doskonały instrument do prowadzenia spontanicznych obserwacji.

condor-1

Monookular Nelson 12×30

Duże 12x powiększenie, segmentowa konstrukcja korpusu wykonanego z mosiądzu, wykończona skórą rękojeść zapewniają niepowtarzalny charakter tej lunecie.

12x30

Monookular ZOOMAR 8-25×25

Zmienne powiększenie, segmentowa konstrukcja, funkcja makro powalająca na ustawienie ostrości dla obiektów znajdujących się w odległości poniżej 50  cm zapewniają uniwersalny charakter lunety.

zoom-1

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Scroll to Top
Scroll to Top