Zaawansowany projekt, kombinacja niskodyspersyjnego o wysokim współczynniku załamania szkła optycznego, odporne wielowarstwowe powłoki, napełniony argonem układ, optymalnie szerokie pole widzenia to podstawowe cechy okularów Explore Scientific 68° Series™.
Cechy te zapewniają, że jest to doskonały w swojej klasie okular wyróżniający się wysokim kontrastem, wysoką rozdzielczością i doskonale płaskim polem.
Wygodny parametr odstępu źrenicy, 68° pozorne pole widzenia, wykładana z możliwością zdejmowania i wykonana z miękkiej silikonowej gumy muszla oczna stwarzają komfortowe warunki podczas prowadzenia obserwacji.
Konstruktorzy Explore Scientific zdają sobie sprawę jak istotne jest zapewnienie trwałości okularu bez zmian w sprawności optycznej nawet podczas wieloletniego użytkowania w różnych warunkach. Napełniony argonem układ optyczny okularu w większym stopniu zapewnia spełnienie tego warunku w porównaniu z innymi dotychczas stosowanymi metodami.
Atom argonu jest większy niż atom azotu. Z tego powodu jest mniej podatny na ulatnianie się i dyfuzję przez uszczelnienia. Promień atomowy argonu jest większy od azotu o 0,13 angstrema. Także objętość molowa argonu jest większa o 11,2 cm3/mol.
W porównaniu z azotem argon jest bardziej obojętny, trudniej wchodzi w reakcje chemiczne z innymi substancjami. Wyjątkowa bierność chemiczna argonu zabezpiecza elementy optyki przed zmianami w wyniku reakcji. Także zanieczyszczenia zewnętrzne, które mogą przedostać się przez osłabione uszczelnienia są mniej podatne na reakcje z argonem w porównaniu z azotem.
Mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła argonu w stosunku do azotu zapewnia, że układ optyczny okularu wypełniony argonem chłodzi i nagrzewa się wolniej amortyzując tym samym efekty zmian w optyce w rezultacie gwałtownych zmian temperatury.
Hermetyczna konstrukcja wypełniona suchym argonem zabezpiecza okular przed rozwojem grzybów pomiędzy soczewkami i przeciwdziała zamgleniom. 30 minutowa wodoodporność na głębokości 1m zapewnia, że czyszczenie okularu jest prostsze i eliminuje możliwość migracji płynu czyszczącego do wnętrza optyki.